logo «Awesta, głos z przeszłości, który powraca»

  Objawienie Boga Ahura Mazdy dane Zaratustrze

  Wysublimowane przesłanie Zaratustry pozostaje tak samo aktualne dzisiaj jak wtedy, gdy zostało objawione.

  Inne później powstałe religie wchłonęły wiele jego cech, które następnie ukształtowały świat, jaki znamy dzisiaj.

  Runy

   

  Pismo runiczne jest bardzo stare, sięgające swoimi korzeniami tysięcy lat, jednakże nie wzięły się one z przysłowiowego powietrza, mają one swoje historyczne podstawy.

  Wielu szczególnie młodych ludzi, doszukuje się w nich mocy magicznej, inni, jak w przypadku nazistów, stosowali je do określenia jednostek bojowych. Wszyscy wiemy, czym zakończyły się te zapożyczenia.

  Warto zadać pytanie, czy runy Słowiańskie, jak i dawnych Wikingów oraz ich powstanie, były w jakiś sposób zainspirowane Zoroastrianizmem? Czy obecnie stosowane słowa, określenia, terminy mają jakikolwiek związek ze Świętą Awestą?

  Wielu może powątpiewać w te przypuszczenia, gdyż jak wiadomo, w powszechnym przekonaniu podaje się, iż kultura europejska została zbudowana na wartościach chrześcijańskich. Niestety tu to przekonanie trzeba zdecydowanie podważyć i odrzucić jako nieprawdziwe.

  Staronorweska runa Tyr, znaczy dosłownie "Bóg", czyli strzałka do góry, wywodzi się ona z literatury Zoroastrian, wskazująca na święto obchodzone w połowie lata o nazwie Tirgan lub Tyr-gan.

  Kolejną runą jest Mannaz.

  Mazda, jest określeniem pochodzącym ze Świetej Awesty i oznacza geniusz, kreatywność, mądrość, oraz wiele podobnych.

  Zaratustra nazywał Boga Wspaniałym, o największej mocy.

  Główni bogowie w prehistorycznej religii nordyckiej byli określani jako "ASIR", co jest równoznaczne ze słowem Ahura. W Pismach Zaratustry, on sam nazywa Ahura Mazdę, «Ahura MAXIMUS». Znaczenie Mazda jest identyczne ze staronordycką runa "Mannaz", czy greckie „etis” czy też wedyjskie "meda".

  Słowiańskie słowo „mądry”, czy też litewskie „mandras” posiadają te samo znaczenie, czyli czujność, skuteczność duchowa i umysłowa.

  Słowa móc, mogę, posiadają również ten sam korzeń językowy.

  W runicznym pojęciu, runa "Mannaz" jest ściśle związana z "Ansuz", czyli runie mowy, poświęconej "Asirs", czyli awestyjskiemu Ahura.

  Kolejną runą jest "Dagaz" – runa dnia. Runa "Dagaz" jest w tradycji staronordyckiej przypisywana Bogu Światła, czyli po raz kolejny Bogu Ahura Mazdzie.


  «Powrót do Spisu Tematów