logo «Awesta, głos z przeszłości, który powraca»

  Objawienie Boga Ahura Mazdy dane Zaratustrze

  Wysublimowane przesłanie Zaratustry pozostaje tak samo aktualne dzisiaj jak wtedy, gdy zostało objawione.

  Inne później powstałe religie wchłonęły wiele jego cech, które następnie ukształtowały świat, jaki znamy dzisiaj.

  Metoda Invitro

   

  Stosunek do invitro u Zoroastrian Słowiańskich, różni się od ogólno przyjętego nauczania, ujętego w tzw.nauce społecznej Kościoła katolickiego. Trzeba przyznać, że stosunek do „in vitro”, istniejący w obecnej nowoczesnej formie, w przeszłości nie zawsze był uwzględniany przez tę instytucję religijną. Podobnie jest z pojęciami grzechu i wykroczeń przeciw Prawdziwemu i Jedynemu Prawu Bożemu, którego niestety ta instytucja nie reprezentuje. In vitro, to temat, na który wpływa wiele innych pokrewnych tematówm które są bardzo widoczne a jednak są one bagatelizowane.

  Invitro jest tematem dyskutowanym, podlegającym wielu polemikom, i częścią wielu dyskusji. Ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Naukowcy w wielu dziedzinach z pewnością wychodzą za daleko w swoich kompetencjach, ale też i wielokrotnie ratują życie. Uważamy, że osoby które narodziły się w ten a nie inny sposób, nie powinno nazywać się podludźmi, czy też ludzmi drugiej lub trzeciej kategorii gdyż, pochodzą z komórek ludzkich. Należało by zapytać tu o kilka ważnych rzeczy żeby wysnuć jakiś rozsądny wniosek. Tej refleksji brakuje wielu przeciwnikom, którzy zajmują taką samą lub podobną pozycję do owych naukowców, pozycją sędziego, odbierając głos, atrybuty Stwórcy i Jego decyzje. Urodziny nie siłami natury ale poprzez tzw.cesarskie cięcie – na tym polu i w tym temacie też istnieją polemiki, że ktoś nie narodził się “jak natura przekazała”,a przecież to jest uzależnione od sytuacji zdrowotnej kobiety i ogólnie od zaistniałej sytuacji.

  Dalszą rzeczą jest utrzymywanie funkcji życiowych “poza organizmem” wszelkiego typu aparaty pomagające w oddychaniu, leczenie hormonalne etc. wstawianie zastawek lub/ czy tzw. bypassów. Regeneracja tkankowa po wypadkach, oparzeniach amputacjach, czy stosowanie przeszczepy, które mają ratować życie ludzie. Rodzenie się dzieci zdeformowanych lub kalekich np.Czarnobyl, Chiny, Indie i inne kraje.

  Czy w tych i innych przypadkach, można mówić, że mamy do czynienia z pod ludźmi....? Nauka Zoroastrian w tym temacie jest następująca: są pytania, na które człowiek chce mieć odpowiedź, szuka jej i kiedy nie znajduje, sam przybiera postać sędziego, “boga”, który chce decydować o etyce i moralności, czyli człowiek sam wybiega daleko, poza swoje kompetencje...zaczyna osądzać, chce decydować, że takie “ludzkie twory laboratoryjne”to nie ludzie.Jesteśmy ostrożni w takim podejściu. Hybrydą lub rzeczywiście czymś co można by było nazwać czymś podobnym do człowieka, ale nie w pełni człowiekiem, była by z pewnością mieszanka genetyczna ludzkich komórek ze zwierzęcymi...to jest rzecz oczywista.

  Eksperymenty biologiczno genetyczne, nie zawsze człowiekowi wychodziły na dobre, lecz to nie nasza powinność czy obowiązek lub prawo, aby takich ludzi oceniać. Etyka i moralność w przypadkach invitro są dość skomplikowane i jak wierzymy, ludzie, a w tym, naukowcy, nie rozumieją jej jeszcze na 100%. Czy osoby, którym przyczepia się eytkietę „z invitro” mają ducha, z pewnością mają, bo żyją, myślą, mają uczucia, podobnie jak osoba ze sztucznym sercem. Czy osoba ze sztucznym sercem lub implantami biologicznymi potrafi kochać? tak, bo to jej duch kocha. Temat z pewnością trudny i jak wierzymy kiedyś uzyskamy na niego odpowiedź.